İvedik OSB Patent Destek Ofisi

Günümüz bilgi toplumunda fikirler yasal korumalar ile ticarete konu olabilmektedir. Ayrıca işletmeler yüksek yatırım ve Ar-Ge çalışmaları sonucu elde ettikleri ürünlerin karşılığını maddi olarak alabilmek için kopyalanmasını fikri mülkiyet hakları ile koruma altına alabilmektedir. Ancak istatistikler ülkemizde fikri mülkiyet hakları tescil başvuru rakamlarında gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğumuzu göstermektedir. Bunun en önemli sebepleri ise fikir sahiplerinin fikri mülkiyet hakları konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları ya da önemsememeleri olarak belirlenmiştir.

Fikri mülkiyet hakları konusunda farkındalığı artırılmasına yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü, fikir sahiplerinin bilgilendirilmesini ve fikri mülkiyet hakkı başvurularına yönlendirilmesini Patent Destek Ofisleri ile sağlamaya çalışmaktadır. İvedik OSB Patent Destek Ofisi 2012 yılında Türk Patent Enstitüsü ile İvedik Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile İvedik Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde faaliyete geçmiştir.

İvedik Patent Destek Ofisi, fikri mülkiyet hakları ile ilgili dokümanlar sağlamakta, Türk Patent Enstitüsü uzmanları ile bölgede faaliyet gösteren işletmelere yönelik fikri mülkiyet hakları eğitimleri düzenlemekte, başvuru ve patent araştırması konusunda danışmanlık görevi üstlenmektedir.