Prototipleme

Prototipleme, teknik anlamda imalatı yapılacak ürünün imal edilmeden önce üretim personelinin ve tüketicilerin beğeni ve eleştirileri için elle tutulur en ilkel şeklinin oluşturulması olarak tanımlanabilir. Oluşturulan bu şekle de o ürünün prototipi denir.

Günümüz gelişen teknolojisi, imal edilecek ürünün bütününü oluşturan tüm unsurların bilgisayar destekli tasarımla belirlenmesine imkan sağladı. Bu durum ise bilgisayar ortamında çizilen 3D modellemenin üretime geçmeden önce canlı halinin görülmesi, geometrik hataların tespit edilmesi, işletmenin üretim kabiliyetinin yeterliliğini belirlenmesi gibi sebeplerle prototiplemenin önemini artırdı. 

İşletmelerin en çok maddi kayıp verdikleri aşama olan ürün oluşturma aşaması, bilgisayar ortamında oluşturulan ürünün imalata uygun olmaması ya da geometrik sorunların bulunması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Prototip uygulamaları ile denetlenmeden üretime geçildiğinde tasarımda çıkacak sorunlar işletmelere zaman, maddiyat ve efor kaybı yaşatmaktadır.

Ürün ne kadar geniş kapsamlı ve proje ne kadar büyük olur ise prototipleme ihtiyacıda okadar artmaktadır. Bunun nedeni projede oluşacak ufak aksaklıkların büyük zaman ve maddi kayba yol açma olasılığıdır.En önemlisi; üretilecek ürün tasarım aşamasında iken nasıl bir yapıda olacağını sadece tasarımcılar öngörebilir. Tasarım ekibinin dışında kalan kitleye ürünün nasıl görüneceği prototipler ile tarif edilmiş olur. Bu da tasarıma, tasarım ekibinin dışında diğer kitlelerinde katkı sağlamasını kolaylaştırır.

Prototipleme ile ürünün seri imalatı için yatırım yapmadan önce işletmeler üründe oluşabilecek tasarım hataları teşhis edilebilir, ürünün elle tutulur hali tüketicilerin beğenisine sunulabilir. Ayrıca prototipler, tasarım ekibi, imalat ekibi ve pazarlama ekibi arasındaki iletişimi ve ortak çalışma verimliliğini arttırır.Prototipleme sayesinde haftalar sürecek işlemler saatler içerisinde bitebilmektedir. Ürün hataları önceden anlaşılarak, çok daha pahalı düzeltmeler önlenmektedir. Bu gibi avantajlar göz önüne alındığında, hızlı prototipleme kullanılarak yapılan üretim işletmeye, yarattığı görünen maliyetten çok daha büyük tasarruflar sağlamaktadır.